top of page

Měděné okapy

Mezi další tradiční stavební součásti patří měděné okapy. Mezi obrovské přednosti, díky kterým se měděné okapy na stavbách využívají tak dlouho je jejich bezúdržbovost.

Z tohoto, a také estetického důvodu se měděné okapy umisťovaly do špatně přístupných míst a na vysoké budovy, např. na kostely. To, že na kostelních věžích byly použité měděné okapy, prozrazovala jejich zelená barva. Ta je pro starší měděné okapy a střechy charakteristická a je to zároveň jedna z nevýhod mědi. Na jedné straně měděné okapy odpuzují mechy a lišejníky na straně druhé díky povětrnostním vlivům se časem z původní „bronzové“ střechy stane střecha zelená.

Mezi další důvody, proč se v minulosti i přes své nesporné kvality měď a měděné okapy nedostaly na větší počet střech je jejich vysoká cena a vyšší hmotnost. Ten kdo si chce na svou střechu měděné okapy pořídit musí na tuto skutečnost pamatovat. Životnost měděných okapů se uvádí cca 50 let. Ve skutečnosti dobře provedené okapové systémy a střecha z mědi vydrží déle než 70 let!

bottom of page